Tudunk-e tanulni a múlt hibáiból a gazdaságtörténet segítségével?
HírekNem elég a statisztikai adatokat, a gazdasági modelleket, elméleteket nézni, a gazdaságtörténet tanulságait is figyelembe kell venni az új modellek tervezésekor - mondta Claude Diebolt, a Strasbougi Egyetem professzora budapesti előadásában.
A közgazdaságtan megújulásáról és a gazdaságtörténeti leckék tanulságairól tartott előadást Claude Diebolt, a Strasbourgi Egyetem professzora Budapesten.
Már a 2008-as válság előtt elkezdődött az átalakulás a mainstream közgazdaságtanban, és ez a változás látványosan felgyorsult a válság után – hangzott el a Magyar Közgazdasági Társaság fórumán, ahol a Strasbourgi Egyetem professzora, a Francia Közgazdasági Társaság elnöke elemezte a gazdaságtörténet szerepét.
Az úgynevezett kliometria jelentőségéről, vagyis a közgazdaságtanban egy olyan gazdaságtörténeti megközelítésről, melynek középpontjában a mérés áll, elhangzott előadásában kitért arra, miért fontos nem csak a matematikai modellek felől is megközelíteni a gazdaságtörténetet.
Mint elmondta, a kliometria nem matematika, sokkal közelebb áll a fizikához, a biológiához és a politikai filozófiához, mint tudományágakhoz, összességében a gazdaság- és társadalomtörténet ökonometriai módszerekkel történő megközelítése.
A gazdaságtörténet, és különösen a kliometria terén elért kutatási eredményeiért egyébként 1993-ban közgazdasági Nobel-díjat kapott Robert William Fogel és Douglass Cecil North. A díjat többek között azért kapták, mert a modern közgazdaságtan statisztikai eszközeivel olyan gazdaságtörténeti folyamatokat elemeztek, mint például a rabszolgatartás, a vasúti közlekedés, és az óceáni hajózás.
A közgazdaságtan megújulása a válság után, avagy a gazdaságtörténet tapasztalatai a gazdaságpolitikai döntésekben című, a Magyar Közgazdasági Társaság és a Budapesti Corvinus Egyetem MNB-tanszékének közös fórumán Diebolt professzor arról is értekezett, mennyire veszik figyelembe a gazdaságtörténeti tanulságokat az új gazdaságpolitikai döntésekben.
Mint mondta, a kliometria elengedhetetlen része a közgazdaságtannak, mert a közgazdasági elméletek, az új adatok feldolgozása és a statisztikai módszerek használata mellett fontos a múltban felmerült problémák, válságok tapasztalatait is figyelembe venni,
és így árnyaltabb képet kaphatunk a jövőben alkalmazandó gazdaságpolitikai eszközökről és irányokról.
Az előadást A gazdaságtörténeti tapasztalatok felhasználása a mai gazdaságpolitikai döntésekben címmel egy panelbeszélgetés követte, melynek résztvevői Claude Diebolt-on kívül Botos Katalin, az MKT Társadalomgazdasági Szakosztályának tiszteletbeli elnöke, a Szegedi Tudományegyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem professor emeritája, volt miniszter; Bod Péter Ákos, az MTA doktora, a BCE egyetemi tanára, a Magyar Közgazdasági Társaság alelnöke; valamint Dombi Ákos egyetemi docens, az ELTE Összehasonlító Gazdaságtan tanszékének vezetője.
A közgazdaságtan megújulása a válság után – gazdaságpolitikai szempontból című második panelbeszélgetés résztvevői a Budapesti Corvinus Egyetem MNB-tanszékének munkatársai: Vonnák Balázs mesteroktató; Baranyai Eszter mesteroktató és Sebestyén Géza egyetemi docense és Lehmann Kristóf, a tanszék vezetője voltak.
A fórumon elhangzott főbb megállapítások:
- a mainstream makroökonómia hibája volt, hogy nem látták előre a 2008-as válságot, és a makromodellekben a pénzügyi szektorok elemzésének is szerepelniük kell
- a pénzügyi szektor modellezése felgyorsult a válság után, és a közgazdaságan megváltoztatásának igénye eltérő mértékű reformok szükségességét vetett fel
- a közgazdaságtan mindig fejlődik, soha nem tart szünetet, egy dinamikus rendszer, tehát nem létezik egyetlen modell
- egy válság után általában megkérdőjeleződik az addigi status quo, ezt történt 2008 után is
- a gazdasági környezet változása miatt a kockázatok is változnak, ezért nem lehet ugyanazokhoz a modellekhez ragaszkodni.
- a közgazdaságtan átalakítása, illetve ennek igénye már a válság előtt megjelent
- sokat tettek a szabályozók a globális pénzügyi rendszer megreformálásának terén, több makroprudenciális eszközt is bevezettek
- a központi bankok szeretnének kihátrálni az alacsony kamatkörnyezetből világszerte, de tartanak a károkozástól
- az árnyékbankrendszeren belül a hitelek felfutása nagy gondot jelent.