Újra hatalmas területeket hódítottak vissza az ukránok
HírekAz orosz invázió 200.napján lassan, de folyamatosan nyomulnak előre az ukrán erők Harkiv régióban, ahol több tucat helységet foglaltak vissza, például Balakliját, ahol a visszavonuló oroszok nagy mennyiségű katonai felszerelést hagytak hátra. Az ukrán előretörés nyomán 2000 négyzetkilométert foglaltak vissza az orosz haderőtől - Zelenszkij elnök mai bejelentése szerint.
Az ukrán védelmi minisztérium képeket tett közzé, arról, hogy az ukrán zászló leng a város felett. Zelenszkij elnök közölte: az orosz csapatok helyesen teszik, hogy menekülnek - írja az Euronews.
"Az orosz hadsereg azt teszi, amit a legjobban tud- hátat mutat. Jól teszik, hogy menekülnek, Ukrajnában nincs és nem is lesz helye a megszállóknak. Katonáink mozgása folytatódik a front különböző irányaiban. Szeptember eleje óta mintegy 2000 négyzetkilométernyi területünk szabadult fel aktív hadműveletek közben" - írta.
Az ukránok egészen a keleti Izjum faluig jutottak, ahol orosz katonai bázis található. A 25. légideszant dandár videófelvételein a város szélén elhagyott katonai felszerelés látható.
Moszkva egyre nehezebb titkolja, hogy a háború 28. hetében hadserege jelentős területi veszteségeket szenvedett.
A donyecki régióban azonban még ők vannak fölényben: orosz bombák hullottak Pokrovszkra, jelentős károkat okozva.
Az ukrán hadsereg sokat nyomult előre, az orosz határtól 30 kilométerre jutott Harkivtól északra - számol be a The Guardian.
A lap szerint az elemzőket is meglepte az ukránok előrehaladásának gyorsasága, és az ellentámadás sikere, eredetileg inkább a herszoni régióban számítottak lassabb előrejutásra.
Ma hajnalban lekapcsolták az oroszok által elfoglalt zaporizzsjai atomerőmű utolsó blokkját az elektromos hálózatról biztonsági okok miatt, miután az épületkomplexum megsérült - közölte a létesítményt működtető ukrán Enerhoatom.
Az ukrán energiatermelés ötödét adó atomerőmű katonai támadásával az orosz és az ukrán fél kölcsönösen egymást vádolta az elmúlt hetekben.
Az atomerőműnél jelenleg is a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség több munkatársa tartózkodik megfigyelési céllal. Az ENSZ már korábban javasolta, hogy demilitarizált övezetet kellene létrehozni Európa legnagyobb atomerőművének területén.