Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Rendkívüli jelentősége van a látogatásának, de miért éppen most érkezik hazánkba a kínai államfő?

Interjú2024. máj. 3.Dajkó Ferenc Dániel

Május 8-án Magyarországra érkezik Xi Jinping (Hszi Csin-ping) kínai államfő, aki elnöki minőségben először látogat el Magyarországra. A látogatás időpontjának szimbolikus jelentősége is van, mindemellett rendkívül fontos gazdasági és külpolitikai céllal bír az elnök magyarországi útja. A távol-keleti nagyhatalom államfője az idei tavaszt megelőzően hosszú ideje nem járt Európában, a mostani körút során pedig hazánkon kívül mindössze két országba látogatott el. Interjú Horváth Leventével, az Eurázsia Központ igazgatójával, Magyarország korábbi sanghaji főkonzuljával, akit a közelgő elnöki látogatás hátteréről kérdeztünk.

Mely európai országokban járt korábban Xi Jinping (Hszi Csin-ping)? Mennyire számít különlegesnek, hogy egy európai államba látogat a Kínai Népköztársaság első embere?

Xi Jinping már többször járt Európában, többek közt Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában, Németországban is. Kiemelendő azonban hogy 5 év óta – többnyire a koronavírusjárvány leállás miatt – először jár Európában, és az európai körút során Franciaországot, Szerbiát és Magyarországot látogatja meg. Franciaországba harmadszorra utazik, ahol a kínai-francia diplomáciai kapcsolatok 60. évfordulóját ünneplik, Szerbiába másodjára, ott idén van a 25. évfordulója annak, hogy a NATO lebombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, és Magyarországra először utazik, mint államfő. Korábban Xi Jinping mint államfő-helyettes 2009-ben látogatott el hazánkba. Idén ünnepeljük a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok 75. évfordulóját. Tehát jól látható, amellett, hogy a kétoldalú kapcsolatokat erősíti az adott országokkal, fontos évfordulók is vannak a relációkban.

Xi Jinping-nek tehát a mostani az első látogatása. Korábban mikor járt kínai államfő hazánkban?

Kínai államfő eddig kétszer járt Magyarországon, Göncz Árpád köztársasági elnök 1994-es látogatását Jiang Zemin államfő 1995-ben viszonozta, majd Hu Jintao államfő 2004-ben látogatott el hozzánk. Tehát – a rendszerváltástól számítva – eddig minden államfő ellátogatott Magyarországra. Utoljára 20 éve volt kínai államfő Magyarországon.

Mekkora jelentősége van a mostani találkozónak és miért épp most érkezik hazánkba a kínai elnök? Mennyiben kötődik a látogatás Magyarország keleti nyitás politikájához?

Egyrészt idén ünnepeljük a 75. évfordulóját a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatoknak, továbbá a 2010-ben meghirdetett keleti nyitás politikának köszönhetően a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok magasfokozatra léptek, Kína az elmúlt években többször is az első számú befektető volt Magyarországon, továbbá a kereskedelem is folyamatosan bővül. A kínai gazdasági együttműködés keretében Magyarország a lítium-ion akkumulátor kapacitás tekintetében is immáron a világ harmadik nagyhatalma lett és hamarosan a második helyen álló USA-t is megelőzheti.

Milyennek jellemezné a magyar-kínai kétoldalú kapcsolatokat napjainkban?

A 21. századi világrendi átalakulásban egyre nagyobb szerepet kap a konnektivitás. Magyarország és Kína is hasonlóan gondolkodik az új világrendről, a konnektivitást, a kölcsönös tiszteleten alapuló békés együttműködést támogatják. Míg az EU Kína kritikus hangokat hallat és a de-risking politikáról tanácskozik, továbbá különböző szankciós politikákat sürget, addig Magyarország ideológia mentesen a nemzetközi gazdasági kapcsolatokban a diverzifikációt támogatja.