Ennek a fegyvernek mindenki szurkolni fog az ukrán fronton, a magyar hadiipar jövője múlik a sikerén
PénzügyUkrajnában esik át a tűzkeresztségen a KF41 Lynx, már Armin Papperger, a Rheinmetall vezérigazgatója is bejelentette, hogy tíz darabot adnak át az ukrán hadseregnek. A Zalaegerszegen is gyártott Hiúz gyalogsági harcjármű a magyar hadiipar egyik legfontosabb pillére, Magyarország számára kiemelten fontos, hogy világszerte exportképes legyen. Ha a fronton jól szerepel, az a külpiaci sikereket is felpörgetheti.
Lynx gyalogsági harcjárműveket kap az ukrán hadsereg - a hírt maga Armin Papperger, a Rheinmetall vezérigazgatója is megerősítette egy, a Welt am Sonntagnak adott interjújában.
Mint mondta, a Rheinmetall gyártóüzemeket épít, illetve az ukrán fegyveres erők számára Marder gyalogsági harcjárműveket és a Lynx új modelljét is szállítják.
Papperger elmondása szerint az első Lynx-szállítmány közel tíz darabból áll majd, amelyek várhatóan még az idén rendszerbe állhatnak, és megtörténhet az első éles bevetésükre.
Mire lesz ez elég? Maga a vezérigazgató is arról beszélt, hogy Valójában Ukrajnának 3000 Lynx gyalogsági harcjárműre lenne szüksége, de erre nincs meg a pénzügyi keret.
Ennek tükrében nem tűnik jelentős erőnek a jelenleg tervbe vett 10 darab, még akkor sem, ha igaza van a Handelsblatt cikkének, amely azt állítja, “a hidegháború során kialakult ökölszabály szerint egy nyugati harckocsi öt szovjet gyártású harckocsival ér fel. Ukrán biztonsági források szerint ez a szabály a jelenlegi háború során is beigazolódott.”
Ám a cikk egy igen fontos körülményre is felhívja a figyelmet, ami a magyar hadiipar számára is kiemelten fontos.
Ukrajna tesztpálya az új nyugati fegyvereknek
10 darab harcjárművet aligha azért küldenek bárhova, hogy megváltoztassák a háború menetét, alighanem más áll a háttérben. A Handelsblatt cikkében megszólal Olekszandr Mikolajovics Kamisin. Ukrajna stratégiai iparágakért felelős minisztere kendőzetlenül beszél arról, hogy a hadiiparnak ez egy nagy lehetőség, mivel a cégek így tesztelhetik és fejleszthetik járműveiket a harcok során.
Oroszország ukrajnai inváziója ugyanis évtizedek óta a legnagyobb háborús konfliktus világszerte. Különösen fontos ez a Lynx esetében, amely annyira új harceszköz, hogy még semmilyen gyakorlati tapasztalat nem áll rendelkezésre róla.
Márpedig, ahogy a Handelsblatt írása is utal rá, “a Lynx-szel a Rheinmetall az Egyesült Államokban is részt venne egy közbeszerzésen.. Az amerikai hadsereg keresi a Bradley harcjárművek utódját, a leendő szerződés értékét körülbelül 45 milliárd euróra becsülik.” És csakugyan, ma már nem titok, hogy
a Rheinmetall amerikai cégekkel összefogva pályázik a Bradley harcjárművek leváltását célzó XM30 OMFV programra. A Lynx döntőbe jutott a Griffin III harcjárművel együtt, ahol két típus 11-11 példányát vetik alá próbának, ezután választják majd ki a Bradley utódját valamikor 2025–2027 között.
Görögország is több mint 200 Lynx harcjármű beszerzését fontolgatja, sőt az iraki kormány már két éve tárgyalásokba kezdett a Lynx harcjármű esetleges beszerzéséről. Aligha kell részleteznünk, mennyire javítaná a német gyártó pozícióját a Hiúzok jó szereplése a csatatéren, és vice versa, ha az derülne ki, hogy valami nincs rendben, és a harcjárművek nem hoznák az elvárt teljesítményt, az a későbbi eladásokra is hatással lenne.
Nekünk is fontos, hogy jól vizsgázzon a Lynx
Az, hogy miként hódítanak majd a Hiúzok az exportpiacon, hazánk számára is fontos kérdés. Ahogy azt korábban megírtuk, a Lynx harcjárművek immár folyamatosan gördülnek le a zalaegerszegi gyártósorról, de ahogy arra Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter rámutatott, feltétlenül fontos, hogy ezek a gyártóegységek a Magyar Honvédség igényein túl később nemzetközi exportpiacokra is be tudjanak törni.
Ott tart a folyamat, hogy az üzemek állnak már, gyártani képesek, eladható termékeket állítanak elő, de abban a tekintetben feladatok vannak még előttünk, hogy ezek a termékek a nemzetközi piacokra is eljussanak - mutatott rá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
A honvédelmi miniszter szerint ez egy olyan képesség, ami szintén visszaépítésre vár. Hozzátette: vissza fogjuk építeni ezt a képességet, mert enélkül gyakorlatilag féllábú lenne az egész védelmi ipari fejlesztésünk.
Ebben pedig sokat segítene, ha a jó harctéri tapasztalatoknak köszönhetően megugrana az érdeklődés a Hiúzok iránt. Hogy mennyire így van ez, számos példa igazolja. Az amerikai Stinger rakéták híre főleg a szovjet-afgán háború idején terjedt el, amikor az afgán ellenállók sikeresen alkalmazták a szovjet helikopterek ellen. A sikeres bevetések után a fegyver piaca megnőtt, és azóta sok ország rendszeresítette légvédelmi eszközként.
A Javelin rakéták presztízse különösen az ukrajnai háborúban nőtt meg, ahol az ukrán erők rendkívül hatékonyan használták őket orosz páncélozott járművek ellen. A török Bayraktar TB2 harci drón a szíriai, líbiai és hegyi-karabahi konfliktusokban nyújtott teljesítménye révén vált széles körben ismertté. Ezekben a háborúkban hatékonyan használták különféle célpontok ellen, és azóta több ország is vásárolt belőle.
Bár a Leopard 2 már régóta létezik, igazán sikeressé a 2000-es évek iraki konfliktusaiban vált, ahol bebizonyította a modern harckocsikkal szembeni előnyeit, főleg páncélvédettség és tűzerő terén. Ennek hatására több ország, köztük számos európai nemzet is megrendeléseket adott le.