Grúzia fotókon a politikán túl - turistaként érdemes felkeresni?
UtazásA Kaukázusban fekvő ország az utóbbi napokban főleg a választások miatt került a hírekbe. Grúzia azonban messze nem csak a politika miatt érdekes. Az utóbbi években többek közt a német turisták körében is egyre kedveltebb úticél lett. Errefelé a turizmus egyébként is komoly szeletét teszi ki a gazdaságnak.
A Grúziában tartott választások nyomán komoly politikai viharok csaptak fel. A Tbilisziben tartott tüntetések képei bejárták a világsajtót. A kaukázusi államra viszont nem csak a friss hírek miatt érdemes figyelni.
Az ország turisztikai célpontként is figyelemre méltó. Valamivel több mint 5 millió külföldi turista keresi fel évente. Budapestről is van közvetlen járat Tbiliszibe, amit több nemzetközi utazási portál a legérdekesebb új úticélok között tart számon.
Többféle országnév
Most akkor Grúzia vagy Georgia? Melyik a helyes megnevezés? Ha ott járunk, és angolul próbálunk értekezni, úgy sincs gond, hisz angolul valóban ugyanaz az ország neve, mint az USA egyik államáé.
Az ország legérdekesebb látnivalója a Kaukázus hegység, melyre több helyen feljuthatunk, télen remek sípályák vannak, igaz, európai mércével egyszerű az eköré kialakult szolgáltatások köre.
A festői Kaukázus (Forrás: Shutterstock)
Tbiliszi
A főváros, Tbiliszi önmagában egy különlegesség: a Mtkvari folyó által kettészelt város, melynek mindkét oldala hegyes-dombos, a folyó mindkét partján várak vannak néhány dombtetőn, egyikre felvonóval is fel lehet menni.
Tbiliszi, belváros a Mtkvari folyóval és a Szentháromság templommal
A város egyébként pezsgő, európaias, a helyiek szimpatikusak és kedvesek.Kifejezett turistaelőny, hogy az ország viszonylag olcsó, ráadásul kiválóan és egészségesen lehet étkezni. Szinte bárhol eszünk, a főétel mellé előételként nagy tál salátát hoznak, uborkával és gyönyörű, nagy, ízletes paradicsomokkal.
A főváros történelmi központja (Forrás: Shutterstock)
Kis ország
Budapestről közvetlenül vannak repülőjáratok Kutaiszi városába is, amely nagyjából 200 kilométerre van Tbiliszitől, és 100 kilométerre a tengerparttól. A város önmagában is megér egy sétát.
Az ország területe 70 ezer négyzetkilométer, lakossága nagyjából 4 millió fő, melyből kicsit több mint egymillióan laknak Tbilisziben.
Az Ananuri erődítmény, a fővárostól mintegy 65 kilométerre (Forrás: Shutterstock)
Az ország híres-hírhedt szülötte
Érdemes megemlíteni Gori városát, amely arról híres, hogy ott született a világon talán leghíresebb grúz, aki a Szovjetunió valaha volt legnagyobb hatalmú, rettegett vezetője lett, azaz Sztálin, születési nevén Dzsugasvili. Szülőháza megtekinthető, mi merő érdekességből megtettük, ha már úgyis átkeltünk a városon. Érdekesség, hogy körülette teljesen lebontották a régi városrészt, így
a modern város közepén árválkodik egy kunyhócska, mellette kis múzeummal.
Éghajlat, hegyek, határok
Az ország éghajlata kellemes, nyáron a hőséget a hegyek mérséklik, a tél az alacsonyan fekvő részeken (ahol a lakosság 85 százaléka él) enyhe. Az ország területe a szubtrópusi éghajlatnak köszönhetően évezredek óta kiváló bortermelő vidék, több bortúrára lehet indulni Tbilisziből.A Nagy-Kaukázus az ország északi határa, azon túl Oroszország található, a Kis-Kaukázus Grúzia déli részén húzódik, itt a határos országok: Törökország, Örményország és Azerbajdzsán. Ha valaki törökországi túrája során látogatna Grúziába szárazföldön, akkor Trabzon városából érdemes a tengerparti úton Batumi felé átlépni a határt.
Tbiliszi belvárosa (Forrás: Shutterstock)
Közlekedés
Az országban jól lehet busszal utazni, az autóbérlés viszont nem ment teljesen simán: a lefoglalt típusok helyett kis csapatunk csak két ütött-kopott járművet kapott, végül azonban remekül bejártuk velük az országot.
Még a Kaukázusba is felhajtottunk velük 3000 méteres magasságig, ahonnan megcsodálhattuk a lélegzetelállító 5047 méter magas Kazbek hegyet.