Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Hol vannak jó filmek a Netflixen? Segítünk a választásban

Elemzések2022. okt. 29.D.J.

A Netflixet fürkészve nehezen talál a fogára valót? Pár ajánlattal megkönnyítjük a keresgélést.

A parfüm: Egy gyilkos története

Sok történelmi film a korhűséget letudja azzal, hogy a színészekre ráaggat pár réginek tűnő kosztümöt, de a külsőségeket leszámítva nem igazán igyekszik megidézni a kiszemelt korszakot. „A parfüm” viszont valami egészen bámulatos munkát végez:

a készítők olyan ügyesen nyitnak ablakot a 1700-as évek Franciaországára, hogy szinte érzni fogjuk a párizsi halpiac, vagy a cserzőműhelyek bűzét.

A központi téma ugyanis az illatok körül forog. A főhős Jean-Baptiste Grenouille megszállottan próbálja kikeverni a tökéletes parfümöt, a cél érdekében pedig gyilkolni is képes.

A parfüm: Egy gyilkos története

Ex Machina

Korunk mesterséges intelligenciái már nem csak hogy remekek a sakkban, de szöveget elemeznek és festenek is ha kell. Attól viszont még messze vagyunk, hogy beléjük szeressünk. Az Ex Machina viszont ugrik egy kicsit az időben.

Főhöse egy dúsgazdag cégvezér villájában találkozhat egy robotnővel, akinek az elméje már szinte olyan, mint egy emberé.

Az Ex Machina miközben izgalmas kérdéseket boncolgat a mesterséges értelemről, egy lenyűgöző thrillert tesz le az asztalra. Bár egy pár szereplős kamaradrámáról van szó, feszültségben nincs hiány.

Ex Machina

A lány a képen

Közhely, de igaz: az élet a legjobb forgatókönyvíró. Még egy Tarantino se tud annyi morbid csavarral előrukkolni, mint ezaz igaz történet. Ezért jó is, hogy ezt a sztorit dokumentumfilmként dolgozták fel:

ha játékfilmben látná a néző egy idő után már valószínűleg a felét se tudná elhinni.

A történet egy halott sztriptíztáncosnővel kezdődik, akinek a tragikus és megrázó múltjából sorozatosan jönnek elő az egyre meredekebb titkok. De olyanok, hogy a jelen sorok írójának néha le kellett állítania a filmet, csak hogy feldolgozhassa a hallottakat.

A lány a képen

A vadon hercegnője

Mielőtt Oscar-díjas rendező lett volna Hayao Miyazakinak küzdenie kellett, hogy a filmjét vágatlanul mutassák be az USA-ban. A hírhedt producer Harvey Weinstein mindenképp ki akarta dobni A vadon hercegnőjének egy részét az amerikai vetítésekhez, de a készítők a vita miatt küldtek neki egy szamurájkardot rajta ezzel az írással: nem lesz vágás.

Végül meggyőzték. Hiába gondolta Weinstein az ellenkezőjét az amerikaiak végül az eredeti verzióba is beleszerettek.

A vadon hercegnője valóságos kultfilm lett a tengerentúlon. A kor neves kritikusa Roger Ebert "az animációs filmek Star Warsának" nevezte. A hasonlat annyiból ül, hogy Miyazaki meséje is a mítoszokból táplálkozik. Főhőse, hogy megvédje a faluját megöl egy démonná változott vadkanistenséget. Ám a rémség a halála előtt megátkozza. Ezért a fiú útnak indul, hogy gyógyírt találjon az átokra.

Bár A vadon hercegnője egy egészen káprázatos mese, azt azért le kell szögezni: a legkisebbnek túl erős lehet a képi világa.

A vadon hercegnője

A nagy Lebowski

Sok olyan remek film van a Netflixen, amely a streaming csatornán csak ideiglenes vendégnek számít.

Aki nem látta A nagy Lebowskit és pótolná a lemaradását az jobb ha siet: a keddi naptól már le fogják venni a kínálatból.

Bár a sztoriban vannak gengszterek, emberrablás, rengeteg pénz és egy levágott lábujj is, de nem emiatt érdemes leülni elé. A Coen testvérek komédiáját a karakterek viszik el a hátukon. Közülük is főleg a címszereplő, aki a szétmosott köntösében nem vágyik másra csak némi bowlingra meg egy kis fehérorosz koktélozásra. Mégis belerángatják egy gengszter-történetbe.

A nagy Lebowski