Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Rátaláltunk a leglátványosabb sorozatra, ami most fut 

Elemzések14 órájaD.J.

A Star Wars világában játszódó Kóbor osztag az év egyik legnagyobb meglepetése. A Disney+-on futó széria egy Spielberg-i kalandra hívja a nézőit, méghozzá nem csak a gyerekeket.

Sose volt titok, hogy a Csillagok Háborúja rengeteg helyről vett ihletet. A klasszikus mesék mellett bőven merített a 30-es évek űroperáiból, a fekete-fehér korszak kalandmozijaiból és Kurosawa szamurájfilmjeiből is. De minden klisén csavart egy kicsit. A legrégibb Star Wars részben például egy hercegnőt kell kimenteni a hősöknek a gonoszok karmaiból. Ez az ötlet aligha eredetiség-díjas. Csakhogy a ’77-es moziban a raboskodó úrnő nem egy középkori várban, hanem egy Hold-méretű űrállomásban van elzárva és miután a cellájából kikerül maga is fegyvert ránt.A legújabb Star Wars-sorozat Kóbor osztag is követi a bevett receptet: régi műfajokat bújtat új köntösbe. Ezúttal a 80-as évek családi filmjei adták az ihletet, mint amilyen a Kincsvadászok (The Goonies) vagy az E.T. is volt. Ennek megfelelően egy kertvárosból indítunk egy csapat gyerekkel.

Bár az iskolában robotok tartják az órákat, az iskolabuszon űrlények is ülnek, a biciklik pedig kerék nélkül lebegnek, könnyű felfedezni a képsorokon a jólétben úszó amerikai vidéket.

Egy iskola a messzi-messzi galaxisban

Az álmos hétköznapokból a fiatal hősöket egy titokzatos roncs robbantja ki, amire az erdőben bukkannak rá. Elég egyetlen gombot megnyomni és máris egy olyan kaland veszi kezdetét, amelyet űrkalózok, szörnypoféjű haramiák, és egy olyan hatalmas és titokzatos kincs szegélyez, amelyre mindenki le akar csapni.

Aki legalább félszemmel követte mostanság a Csillagok Háborúja világát az bizonyára értesült róla, hogy az utóbbi időben elég sok sorozat játszódik ebben a világban. Csak az elmúlt két évben úgy hat különféle animációs és élőszereplős széria készült a Star Wars ernyője alatt. Egyet viszont leszögezhetünk: a Kóbor alakulat nem csak egy sorozat a sok közül. Eleve az alkotók között, több díjakkal megszórt direktort is találunk. Az egyik rendező például az a Daniel Kwan, aki már három Oscar-díjat is begyűjtött az utóbbi időben. A profizmus pedig minden képsoron érződik. Annyira jól kimért üteme van a történetnek és olyan ügyesen adagolják a kalandot, az izgalmakat, a humort és a rejtélyeket, hogy kétségünk se lehet: nézőként jó kezekben vagyunk.

Még az elsőre blődlinek hangzó ötletek is remekül működnek. Az egyik űrbandita például úgy néz ki, mint egy farkasember. Ami röhejesen hangozhat, pedig bámulatosan jól néz ki a képernyőn.

Az összképet ráadásul pazar látvánnyal fejelik meg. A hírek szerint a nyolc rész úgy 136 millió dollárból lett összekalapálva. A jeleneteken pedig minden egyes elköltött fillér látszik. Az eddig lement öt részben már szerepelt egy holdon élő szárnyas lény, amely ősi térképek között tengeti a mindennapjait, de bukkant már fel űrben lebegő kalózkikötő és egy város is, amely mintha a poszt-apokaliptikus filmek világából lépett volna elő.

A kaland egyik helyszíne.

A sorozat egyik kellemes meglepetése Jude Law, aki még a szokottnál is jobb formáját hozza a titokzatos segítő szerepében. Mégis egyelőre a legemlékezetesebb figura egy kalóz-droid, akinek a szemüregében egy patkányszerű lény él. A robot hangját a mindig remek Nick Frost adja, aki főleg a Cornetto-trilógiával vált híressé.

Bár az elsődleges célközönséget láthatóan a gyerekek jelentik, vannak karcosabb jelenetek, meg picit durvább összecsapások. Semmi olyan, amin egy tinédzser megütődne, viszont a készítők láthatóan nem csak a kicsiket, hanem a képernyő előtt ülő szülőket is igyekeznek szórakoztatni. Mindent egybe véve: a Kóbor alakulat egy első-osztályú családi sorozat, pláne így az ünnepekre.