Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Térképre tették, mennyit dolgoznak hetente az európai országokban

Elemzések2024. szept. 7.Berszán Fanni

Jelentős különbségek vannak a kelet- és a nyugat-európai országok között a heti munkaórát tekintve, de éles kontraszt rajzolódik ki bizonyos szakmák között is.

Hány órát dolgoznak az európaiak hetente, és mely munkaköröknél kell a legtöbbet munkálkodni – ezekre a kérdésekre keresték a választ egy felmérés során. Az európaiak heti átlagos munkaidejét vették alapul egy rangsor felállításához, az Eurostat adatai alapján. 

Európa kevésbé gazdag országaiban (az egy főre jutó GDP alapján) általában hosszabb a munkahét.

Például a Balkánon - beleértve Törökországot (44 óra), Szerbiát (42 óra), Bosznia-Hercegovinát (41 óra), Görögországot (40 óra) és Romániát (40 óra) - az emberek átlagosan 40 órát, vagy többet dolgoznak hetente főállásban.

Ami Magyarországot illeti, átlagosan heti 38 órát dolgoztunk tavaly.

Ezzel szemben Hollandiában például „csak” átlagosan heti 32 órát dolgoztak tavaly, Ausztriában 34 órát, Franciaországban pedig 36 órát.

A Kelet- és Nyugat-Európa közötti különbség nem új keletű, a 2008-as adatok nagyjából ugyanazokat a tendenciákat tükrözik – hívja fel rá a figyelmet a Visual Capitalist.

Arra is érdemes vetni egy pillantást, hogy a heti munkaidő foglalkozásonként hogyan alakul: a mezőgazdaság, erdészet és halászat területén dolgozóknak van a leghosszabb heti munkaidejük, 44 óra, de a menedzserek, (cég)vezetők sincsenek sokkal lemaradva, ők 42 órát dolgoznak egy héten.

Ezzel szemben például az irodai foglalkozások átlagosan heti 33 órát, a szakképzettséges nem igénylő foglalkozások pedig 31 órát követelnek meg.

A két adatkészlet néhány helyen érdekesen összefügg: például Törökországban és Szerbiában, két olyan országában, ahol a leghosszabb ideig kell dolgozni, a munkaerő közel 20 százaléka a mezőgazdaságban dolgozik.

Hasonlóképpen, Bosznia-Hercegovinában és Romániában is nagyjából ugyanilyen arányban dolgozik a munkaerő a mezőgazdaságban.

Miközben egyre több országban merül fel a négynapos munkahét bevezetésének gondolata (bár itthon a Magyar Telekomnál elbukott egy hasonló kezdeményezés),

egy uniós ország pont, hogy hatnapos munkahetet vezet be.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk Görögországban az átlagos munkaórák száma hamarosan emelkedni fog, a kormány a termelékenység növelése érdekében hatnapos munkahetet vezetett be bizonyos iparágakban.

Az intézkedésre – állításuk szerint – a népesség csökkenése, a szakképzett munkaerő hiánya és a gazdasági fejlődés miatt van szükség.