Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Az ENSZ aggódik Ukrajna biztonsága miatt - most nem vétózott Moszkva

Hírek2022. máj. 7.MTI

Mély aggodalmát fejezte ki az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) pénteken Ukrajna békéje és biztonsága fenntartásának tekintetében, és támogatásáról biztosította António Guterres ENSZ-főtitkár békés rendezésre irányuló erőfeszítéseit pénteken kiadott állásfoglalásában, amely az első a témában az Ukrajna elleni orosz háború februári megindulása óta.

Az állásfoglalást - amely ellen Oroszország sem emelt vétót - Norvégia és Mexikó kezdeményezte.
"Az ENSZ Biztonsági Tanácsa mély aggodalmát fejezi ki Ukrajna békéje és biztonsága fenntartásának tekintetében" - áll a szövegben.

A BT "felidézi, hogy a tagállamok az Egyesült Nemzetek alapokmánya értelmében mindannyian kötelezettséget vállaltak nemzetközi vitáik békés eszközökkel történő rendezésére" - olvasható tovább a dokumentumban.

"Az ENSZ Biztonsági Tanácsa erős támogatásáról biztosítja ENSZ-főtitkár békés rendezésre irányuló erőfeszítéseit" - teszi hozzá a szöveg, amely egyben felkéri Guterrest, hogy tájékoztassa a testületet a fejleményekről.

Guterres a múlt héten találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Moszkvában és Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel Kijevben. Tárgyalásai kövezték ki az utat, hogy a világszervezet a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) segítségével eddig csaknem ötszáz polgári személyt evakuált az orosz csapatok által ostromolt mariupoli Azovsztal gyárból.A tizenöt tagú ENSZ BT legalább kilenc tagjának támogatása és az öt állandó tag - Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia - vétójának elmaradása szükséges egy határozat elfogadásához. Moszkva az ENSZ BT-ben egy nappal az ukrajnai hadművelete megindulását tartott ülésen vétót emelt egy határozattervezet ellen, amely elítélte volna a katonai akciót. Akkor Kína, India és az Egyesült Arab Emírségek tartózkodott a voksoláson.Az ENSZ 193 tagú közgyűlése azonban, ahol nem lehet vétózni, már két elmarasztaló határozatot is elfogadott, amelyek ugyanakkor nem bírnak kötelező erővel.