Korán temettük a Bitcoint? Egy magyar techcég mutatja meg, mit hoz a jövő
InterjúA zöld Bitcoin bányászatot forradalmasítja egy magyar techcég, innovatív megoldásuk a megújuló erőművek többletkapacitásait használja kriptobányászatra, méghozzá károsanyagkibocsátás nélkül. Az Enerhash eddig közel 3 milliárd forint értékű magánbefektetést kapott infrastruktúra-fejlesztésre és adatközpont-beruházásra, tavalyi árbevételük meghaladta az 510 millió forintot. Még sincs vége a kripto-aranyláznak? Jogg Dánielt, az Enerhash Technologies Zrt. társalapítóját kérdeztük.
A közhangulat most éppen nem jósol túl fényes jövőt a kriptovalutáknak, az Enerhash mégis ezen a területen fejleszt. Miért gondolják úgy, hogy érdemes ebbe energiát fektetni? Önök szerint hogyan alakul itthon és globálisan a kriptovaluták jövője?
A nemzetközi közhangulat alapvetően elég pozitív. Január óta a Bitcoin volt az egyik legjobban teljesítő eszköz, ennek egyik oka pont a bankcsődök okozta bizonytalanság volt, ami miatt
a Bitcoin jegyzése március végéig közel 70 százalékot emelkedett, egyes szakértők szerint pedig akár a 100 000 dolláros árfolyamszintet is elérheti idén.
A világ számos pontján elszaladt az infláció, bizonytalan a gazdasági helyzet és több aggasztó jel is érkezett az elmúlt időszakban a bankszektorból, nem csoda, hogy az egyre bővülő felhasználási lehetőségeket kínáló decentralizált rendszer felé fordulnak az emberek.
A befektetői bizalom is növekedett és az Európai Unióban megteremtették a jogi keretrendszert a szabályozásra a Markets in Crypto-Assets (MiCA) elfogadásával.
Azért a korábbi hullámvölgyek után sokak számára most is elég kockázatos befektetésnek tűnik a Bitcoin. Hogyan győzték meg a befektetőket?
Fontos missziónknak tekintjük a megújuló energiaforrásokra való globális átállás támogatását és gyorsítását. Fontos tehát hangsúlyozni, hogy
a részvényeinket vásárlók nem kockázati tőkebefektetésben vesznek majd részt, hanem közvetlenül a 100 százalékban zöld Bitcoin piacba szállnak be, melyhez mi biztosítjuk a know-how-t és a teljes infrastruktúrát
Az Enerhash Bitcoin bányászatra specializálódott. Hogyan zajlik ez a munka? Ha jól tudom, egyre nehezebb a bitcoinhoz bányászat révén hozzájutni. Mi kell hozzá, mekkora befektetést igényel, és mekkora sikerrel dolgoznak?
Adatközpont infrastruktúra fejlesztésekre specializálódott a részvénytársaságunk, amit megújuló energiaforrások szabad kapacitásainak a kihasználására és kiegyensúlyozó szolgáltatás nyújtására hasznosítunk. Az adatközpontokban alapvetően több féle szerverparkot is tudunk üzemeltetni, amik jelentős számítási kapacitással és emiatt megnövekedett energiaigénnyel rendelkeznek.
A Bitcoin rendszer üzemeltetését választottuk, mint az egyik legjobban hasznosítható rugalmasan szabályozható rendszert. A Bitcoin bányászathoz szükség van áramforrásra, amit a lehető legversenyképesebb áron tudunk beszerezni, valamint adatközpont infrastruktúrára, ahol a gépeket üzemeltetni lehet.
Ezek a szerződéses folyamatok és fejlesztések átlagosan 1-2 évet igénybe vesznek és jelentős szakértelmet igényel az energetika, valamint az adatközpont fejlesztések területén is.
Társaságunk mind a két területen élen jár, ezért
sikeresen vontunk be eddig 7-8 millió EUR tőkét, amiből megvalósítottunk Svédországon belül két projektet, valamint már diverzifikáltuk a portfóliót Új-Zélandra is.
Svédország északi régiójában jellemzően alacsony a népsűrűség, ennek megfelelően alakul az áramfogyasztás is, így jelentős többletkapacitás keletkezik. Az érintett svéd állami energetikai nagyvállalattal együttműködve egy 3 megawatt kapacitású számítástechnikai adatközpontot telepítettünk ide, ami minden oldalról optimalizálja az energiagazdálkodást: kiegyensúlyozó szolgáltatást nyújtunk az áramhálózaton, a vízerőművek pedig ellátják az adatközpontot árammal, amit számítási kapacitássá alakítva hasznosítunk – például kriptobányászatra.
Hogyan jöttek képbe a zöld szempontok, mit jelent pontosan a zöld kriptobányászat? Mekkora igény van hazai és nemzetközi szinten a fejlesztésükre, milyen projektjeik futnak már?
A megújuló energiaforrások egyre nagyobb teret nyernek globálisan is, jelenleg az áramtermelés 29 százaléka származik megújuló energiaforrásokból, ami 2035-re a 60 százalékot is el fogja érni. Az áramhálózaton a megújuló energia magas aránya jelentős kihívások elé állítják a termelőket, mivel egyre nehezebben szabályozhatóak és kiszámíthatatlan az időjárásfüggő erőművek termelése.
A hálózati egyensúlytartás miatt szükség van olyan eszközökre, aminek a fogyasztása rugalmasan szabályozható, erre az egyik legalkalmasabb eszköz a bitcoin bányász adatközpontok.
Úttörők vagyunk még ebben a szegmensben, de egyre nagyobb az igény a kapacitásokra, ezért egy éven belül akár 3-szorozni is tudjuk a kapacitásainkat. Több projektünk fut már Svédországban, valamint Új-Zélandon is egy vízerőműnél, de további terjeszkedés kezdődött az amerikai piac felé is. Minél nagyobb a megújuló energia aránya, annál nagyobb igény van szabályozható kapacitásokra, így globálisan hosszú távon számítunk a növekedéssel.