Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

"Évente 3000 milliárd forintot veszít a lakosság a lekötetlen megtakarítások miatt"

Pénzügy2022. dec. 3.Növekedés.hu

A magyar háztartások megtakarításainak nagy része teljesen védtelen az inflációval szemben, ők csak idén 3000 milliárd forintot buknak - derül ki a Blochamps Capital pénzügyi monitoring cég elemzéséből.

Jelenleg a hazai háztartások alig tizedénél lehet valós megtakarítási képességről beszélni, ezért felül kellene vizsgálni a megtakarításokkal kapcsolatos statisztikákat a Blochamps Capital pénzügyi monitoring cég elemzése szerint.

Az elemzés kiemeli: az MNB statisztikáiból kiderül, hogy a háztartások több mint 80 százalékának gyakorlatilag nincs olyan megtakarítása, ami alkalmas lenne öngondoskodási célokat betölteni. Ráadásul ezek a jelenlegi inflációs helyzetben erősen reálhozam-sérülékeny eszközökben vannak - készpénzben, betétben, folyószámlán -, azaz ezeken keresztül az emberek folyamatosan veszítenek a vagyonukból.

- A magyar háztartások döntő többsége nem csak a fogyasztásán keresztül védtelen az inflációval szemben, hanem a rendelkezésre álló klasszikus pénzügyi eszközök révén is - véli Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezetője.

Szerinte mindent figyelembe véve az érintettek az idei kamatszintek mellett évente 3000 milliárd forint körüli összeget buknak azon, hogy nincs befektetve a pénzük. Ez a magyar GDP több, mint 4 százaléka.

Ebben az inflációs környezetben felül kellene vizsgálni a "megtakarítás" szó korábbi tankönyvi értelmezését. Technikailag megtakarítónak számíthatunk egy háztartást, ha 600 ezer forintos bevétel mellett babakötvénnyel és havi 20 ezer forint élet- vagy nyugdíjbiztosítási befizetéssel rendelkezik.

A gyakorlatban azonban belátható, hogy ők egyáltalán nem valós megtakarítók. Akinek csupán egyetlen havi “túlélésre” elegendő pénze van, de még akinek 3 havi is, azt a gyakorlatban nem érdemes megtakarítással rendelkezőként számításba vennünk - maximum „némi tartalékkal rendelkezőnek” tekinthetjük - olasható az elemzésében.

Az MNB adatai szerint hiába a hatalmas bruttó megtakarítási állomány, a lakosság egészének nettó megtakarítási állománya kijózanító, hiszen hatalmasra nőtt hitelállomány áll szemben a megtakarítási tömeg növekedésével.

Most ősszel egy havi 600-800 ezer forintos jövedelemmel rendelkező család a valóságban abban az esetben számíthatna öngondoskodási szemszögből megtakarítónak, ha a megtakarításainak havi hozama és havi megtakarítási befizetéseinek együttes mértéke elérné a minimum 100-150 ezer forintos nagyságrendet.

A hazai háztartások alig tizedénél lehet a jelenlegi inflációs környezetben bármilyen megtakarítási képességről beszélni. Jelenleg körülbelül 400 ezer háztartás birtokolja a teljes lakossági vagyon 48,5 százalékát - olvasható az elemzésben.

Idén folytatódott a legfelső vagyoni réteg 2010 óta tartó gazdagodása is: év végére a hazai vagyonos réteg összvagyona eléri a 8600 milliárd forintot, és jövőre újabb ezermilliárddal nő majd. Jövőre pedig a piacok stabilizálódásával újabb ezermilliárddal nőhet ez a vagyontömeg.