Nagyon jól fogynak a lakossági állampapírok

Befektetés2024. okt. 2.Növekedés.hu

A lakossági tulajdonú lakossági állampapírok becsült nettó állománynövekedése 1 229 milliárd forint volt az első három negyedévben. A Pénzügyminisztérium a friss EDP-jelentésben publikálta a magasabb 2024-es pénzforgalmi hiányról szóló várakozását, ugyanakkor az ÁKK részéről nincs szükség a finanszírozási terv módosítására. Az intézményi forintpiaci kibocsátás ugyanis kedvezően alakult az év első kilenc hónapjában - számol be az Államadósság Kezelő Központ (AKK).

Ez megfelelő mozgásteret biztosít a magasabb pénzforgalmi hiány kezeléséhez, sőt a devizakibocsátást is vissza lehet fogni a tervekhez képest, így a devizaadósság részaránya az év végén alacsonyabb lehet a vártnál.

Időarányosan megfelelően alakult a központi költségvetés finanszírozása az első három negyedévben a módosított pénzforgalmi hiánycélhoz képest is, hiszen az egész évre tervezett forint kötvény forrásbevonás, valamint a Diszkont Kincstárjegy kibocsátás is a korábbi tervek felett teljesült.

Az év utolsó három hónapjára további devizakötvény kibocsátás nincs a tervekben, míg a lakossági kibocsátás szintén jó úton jár, hogy megvalósuljanak a 2024-re kitűzött célok. Szeptember végéig az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK Zrt.) 2024-es finanszírozási tervében szereplő forrásbevonás 77%-a teljesült.

Ezzel időarányosan jól áll az egész éves kibocsátás, minden részpiacon kedvező a finanszírozási helyzet.

A központi költségvetés adósságának átlagos hátralévő futamideje 5,9 év, ezen belül a forintadósságé 4,5 év, a devizaadósságé pedig 8,9 év.Az ÁKK célja a lakossági piacon a GDP 2%-ának megfelelő nettó állománynövekedés 2024-ben, a bruttó kibocsátás mellett tehát ennek alakulását még inkább érdemes figyelembe venni.

A lakossági tulajdonú lakossági állampapírok becsült nettó állománynövekedése 1 229 milliárd forint volt az első három negyedévben, ez 64%-a az egész évre tervezett nettó növekménynek. Az 1 632 milliárd forintos megcélzott teljes nettó állománynövekedés 72%-a, 1 175 milliárd forint teljesült szeptember végéig.

A forint lakossági piaci bruttó kibocsátási terv 63%-ban teljesült, a várt nettó állománynövekedés ugyanakkor elérte az 72%-ot az egész éves tervhez viszonyítva. A lakossági tulajdonban lévő lakossági állampapírok becsült állománya szeptember végén 11 718 milliárd forint. Az első negyedévben módosított finanszírozási tervben nettó 1 632 milliárd forintos állománynövekedést tűzött ki célul az ÁKK, amelyből az év első három negyedévében nettó 1 175 milliárd forintnyi valósult meg. A teljes lakossági állampapír-állomány a háztartások tulajdonában lévő lakossági papírok állománynövekedése következtében 11 765 milliárd forintra emelkedett. A lakossági kézben lévő intézményi államkötvények és diszkont kincstárjegyek becsült állománya 1 109 milliárd forint volt, ez az előzetesen az egész évre várt 300 milliárdos csökkenéshez képest mindössze 54 milliárdos visszaesést jelentett.

Az elmúlt három hónapban a lakossági részarány az államadósságon belül tovább emelkedett, jelenleg 21,1%-on áll, szemben a 2023 év végi 20,4%-kal- írja az AKK.

A Fix Magyar Állampapír (FixMÁP) továbbra is a legnépszerűbb lakossági termék, ugyanis a harmadik negyedévben a bruttó értékesítése elérte a 287 milliárd forintot amellyel a teljes negyedéves lakossági bruttó értékesítés közel 40%-a áramlott a végig fix kamatot biztosító állampapírba. A Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz) júniusi megújulása óta a korábbi slágertermékből történő kiáramlás megállt, a havi átlagos bruttó értékesítése közel 50 milliárd forint. A MÁP Plusz megújításával az ÁKK teljesnek tekinti lakossági állampapír portfólióját, a jelenlegi termékek mindenkinek kedvező befektetési lehetőséget kínálnak a különböző élethelyzetekre.

Az ÁKK célja, miszerint 2024-ben a GDP 2%-ának megfelelő nettó finanszírozás a háztartások állampapír befektetései által valósul meg, az első három negyedév alapján reális várakozás.