Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Bajban a legnagyobb online kereskedő?

Elemzések2023. feb. 20.D.J.

A járvány utáni világban nehezen talál magára az Amazon. A pandémia alatt túl nagyra nőttek. Emiatt idén év elején már egy 18 ezres leépítést is bejelentettek.

Hiába volt korábban is több botrány ebből az Amazonnál: az e-kereskedelmi óriási raktáraiban még mindig problémákat okozhat, ha egy dolgozó ki akar menni a mellékhelyiségbe.

A társaság egyik brit telepén dolgozó Garfield Hilton elárulta, hogy néha nehéz a munkaállomáshoz közel találni egy WC-t, ha pedig ez a kitérő tovább tart pár percnél, akkor megjelenik a kimaradás a rendszerben, amelyet van hogy szóbeli számonkérés követ.

Hilton elmondása szerint akkora a szigor, hogy sokan heti 60 órákat kell dolgozzanak a raktárakban. A kimerültség határán tengődő munkások jó része teljesen kiégett. Úgy tengődnek a telepeken mintha ott ragadt „szellemek lennének”.

A 29 éves Bogdan, aki 2015 óta dolgozik az Amazon-nál, azt mondta: a járvány alatt az egészségüket kockáztatták a bejárással. Ehhez képest sértőnek érzik, hogy tavaly egy inflációs időszak közepén mindössze 5 százalékos béremelést ajánlottak fel nekik.

Részben emiatt a Coventry-ben működő Amazon telep 1500 dolgozója közül mintegy háromszáz a sztrájk mellett döntött.

A helyi szakszervezet egyik vezetője Amanda Gearing úgy véli, hogy a mostani megmozdulás csak a kezdete lehet egy sztrájk-sorozatnak.

A mostani gondok épp akkor kopogtatnak az Amazon kapuján, amikor a vállalatóriás egy fordulóponthoz ért. A mamutcég korábban a járvány egyik legnagyobb nyertese volt. Amikor a COVID letarolta a világot, az Amazon-nál az eladások szárnyaltak, hisz a bezárt fizikai boltok helyett mindenki a neten kezdte el költeni a pénzét. Még 2020-ban 38 százalékot nőtt a forgalmuk az előző évhez képest.

A meglódult bevételek egy részét fejlesztésekbe ölték. Másfél év alatt a logisztikai hálózatuk méretét megduplázták, több száz új raktáruk lett, és tízezrével vették fel az új alkalmazottakat. Közben új lábakat növesztettek: az eddigieknél is hangsúlyosabban jelentek meg az egészségügy és a szórakoztatóipar területén. Az egyik nagymúltu hollywoodi stúdióért az MGM-ért például 8,4 milliárd dollárt szurkoltak le.

Ám az ukrán háború kitörése után, ahogy a világgazdaság belelépett a fékbe, kiderült, hogy az Amazon túlságosan is nagyra nőtt. A logisztikai hálózata indokolatlanul terebélyes lett.

Az Amazon részvény-árfolyama az elmúlt öt évben

Az Amazon részvény-árfolyama az elmúlt öt évbenForrás: Google

Andy Jassy, az Amazon vezérigazgatója, aki az alapítótól Jeff Bezostól még 2021-ben vette át a botkormányt, azt mondja: a növekedés időszakában tudták, megvan rá az esély, hogy a szükségesnél nagyobb kapacitást építenek ki.

Ennek ellenére hasonló helyzetben most is a fejlesztések mellett döntenének – állítja. Ám ahogy a Financial Times elemzése is felhívja rá a figyelmet: ennek talán némileg ellentmond, hogy a bővítésekért felelős Dave Clark menetközben otthagyta az Amazont.

A forgalmuk így is nőtt tavaly: az árbevétel elérte az 514 milliárd dollárt. Viszont a strukturális gondjaik miatt a nyereségük elsorvadt.

Ráadásul év elején bejelentették: 18 ezer munkavállalótól meg fognak válni.

Ami roppant soknak hangzik, viszont a teljes képhez hozzátartozik, hogy a cégnél világszerte több mint másfél millió ember áll alkalmazásban. A cégvezér szerint a 18 ezres leépítés után újabb tömeges elbocsátás már nem lesz.

Abban, hogy a vállalat szekere újra meglóduljon, az is segíthet, ha az Amazon is meg tudja vetni a lábát a mesterséges intelligenciák világában. Andy Jassy megjegyezte: olyan általános mesterséges intelligencián, mint amilyen a ChatGPT nevű csevegőrobot, már régóta dolgoznak.