Milyen drónokat vehet a Magyar Honvédség?

Elemzések2023. jún. 12.Dajkó Ferenc Dániel

Vannak drónjai a Magyar Honvédségnek? Milyen kategóriákban vásárolhatnak pilóta nélküli légi járműveket a hadsereg részére? Vehetünk lengyel felderítő drónt? Milyen kamikaze drón érkezik a magyar fegyveres erőkhöz? Miért nem kerül szóba a Bayraktar TB2-es a harcidrón a beszerzések kapcsán? Utánajártunk, milyen drónokat vásárolhat a jövőben a Honvédség.

Az elmúlt időszakban többször elhangzott a honvédelmi tárca részéről, hogy fel kell gyorsítani a haderőfejlesztést Magyarországon. Legutóbb június 10-én szombaton beszélt Szalay-Bobrovniczky Kristóf, honvédelmi miniszter a védelmi költségvetés bővüléséről és új eszközök érkezéséről.

Ez a folyamat gyakorlatilag 2017 óta tart és azóta számos változás történt a Honvédségnél. A személyi állomány növelése mellett a haderőfejlesztési program fontos eleme az új, modern eszközök beszerzése. Számos fegyverkategória esetében már pontosan lehet tudni mit vásárol meg a magyar haderő, esetleg már meg is történtek a beszerzések. Vannak azonban olyan fegyvernemek, ahol még homály fedi mi kerül majd a katonákhoz. Ide sorolhatóak a harcihelikopterek, a rakétatüzérségi rendszerek és a drónok is.

Ezúttal utóbbiakat fogjuk górcső alá venni.

Egy modern haderő esetében nélkülözhetetlen

Ha drón, azaz távolról irányított, vagy önirányított pilóta nélküli repülőeszköz (UAV – unmanned aerial vehicle) beszerzéséről beszélük ma már több alkategóriát is külön kell kezelnünk.

Érdemes megjegyezni, hogy az ukrajnai háború kitörése óta a civilek által is megvásárolható polgári drónok is bekerültek a hadseregek látóterébe. Erről itt írunk bővebben, jelen cikkben azonban a kimondottan professzionális, kizárólag katonai (esetleg rendvédelmi) célra szánt drónokat fogunk vizsgálni.

Napjainkra a pilóta nélküli légijárművek családja igencsak terebélyesre növekedett. A hadseregek is számos célra használnak drónt. Például vadászgép pilóták kiképzésére is. Most azonban kimondottan az olyan dróntípusokat nézzük meg, amelyek harctéren valamilyen módon bevethetőek.

Így elsősorban három fő típust, a felderítő, a kamikaze és a harci drónokat különböztetünk meg. A cirkálórakétákat (cruise missiles) most alapvetően nem soroljuk ide.

Felderítő drónok

A felderítődrónok csoportja rögtön egy kakukktojás. Egyrészt azért, mert mint a neve is mutatja nem támadásra, az ellenség pusztítására használják. Mindemellett a modern fegyveres konfliktusokban óriási a szerepük és közvetetten nagyban befolyásolhatják például egy tüzérségi támadás sikerességét.

Másrészt azért is kakukktojás mert ilyen eszköze van a Honvédségnek.

Valójában már 2008-ban kapott a magyar haderő izraeli Elbit System által gyártott Skylark I pilóta nélküli felderítő repülőgépeket. Azóta történt egy újabb beszerzés, ami 2022-ben az összes eszköz beérkezésével zárult. Az Elbit dróncsaládjának két modernebb darabját a Skylark I LEX-et és a Skylark III-at vásárolta meg a Honvédség a hozzá tartozó felszerelésekkel, ismeretlen darabszámban.

A Skylarkok kis tömegű, könnyű harcászati felderítő drónok. A maguk kategóriájában jó eszköznek számítanak.

Egyszóval drónos felderítőképességgel valójában rendelkezik a Honvédség, viszont a nagyobb méretű, nagyobb hatótávolságú felderítő UAV-ok még hiányoznak a képességek közül.

Ebben a kategóriában várható a jövőben beszerzés. A Honvédség korábban már tesztelt egy lengyel dróncsaládot, a WB Electronics légijárműveit. Ezek a FlyEye és az FT5.

A két drón közül a FlyEye valójában azonos kategóriába esik a Skylarkokkal. A Honvédségre kevésbé jellemző, hogy azonos célra többféle gyártó eszközét rendszeresítsék. Ennek a szerviz, a kiképzés és a logisztika egyszerűsítése az oka.

Így a jövőbeli beszerzések szempontjából az FT5 lehet igazán érdekes. Az FT5 angolul úgynevezett Tactical Aerial Platform, azaz taktikai repülő platform. Az FT5 különlegessége, hogy rendkívül hosszan, akár 10 órán át képes a levegőben maradni. Pilóta nélküli jármű. Alapesetben előre meghatározott útvonalon közlekedik a levegőben töltött idő alatt, de ez az útvonal menet közben is módosítható. Az eszközbe fejlett megfigyelő rendszerek kerültek. Kifejezetten államhatárok ellenőrzésére, katonai objektumok őrzésére, harctéri megfigyelésre, járőrözésre, katasztrófák során történő felderítésre alkalmas.

Egy ilyen eszköz beszerzése hiánypótló lenne a Honvédség számára. Mivel a magyar haderőnél általában csak olyan eszközt tesztelnek, amelyet potenciálisan alkalmasnak tartanak beszerzésre, így a jövőben akár elképzelhető, hogy WB Electronics FT5 drónjai lesznek a Honvédségnek.

A WB Electronics kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a kínálatában Warmate néven egy cirkálórakéta is szerepel és a Honvédség ez utóbbit is tesztelte. Mivel cirkálórakétája sincs most a magyar fegyveres erőknek, így ennek a beszerzése sem kizárt.

Öngyilkos drón

Az öngyilkos/kamikáze drónok, hivatalos nevükön keringő lőszerek (loitering munitions) az ukrajnai háború során bebizonyították, hogy rendkívüli pusztításra képesek az ellenség soraiban és egy modern hadsereg fegyvertárából gyakorlatilag nélkülözhetetlenek.

Az öngyilkos drónok éppúgy, mint bármely másik drón távvezérelhetőek és repülnek. Ezek a drónok azonban robbanófejjel vannak ellátva. Kifejezetten arra vannak tervezve, hogy hosszabb időt töltsenek a levegőben egy adott terület felett körözve, hogy felderítsék a potenciális célpontokat. A célpont megtalálása után a kezelő parancsára gyakorlatilag rakéta módjára rázuhannak a megsemmisítendő objektumra és a becsapódáskor a bennük lévő robbanófej felrobban, ezzel elpusztítva a célpontot. Rendkívül veszélyes az utánpótlást szállító konvojokra és a megfelelő légvédelmi kíséret nélküli harckocsikra, harcjárművekre, tüzérségi eszközökre. Egyfajta bónuszképessége, hogy a célpont keresése közben felderítési célokat is szolgál. Nevének megfelelően, éppúgy, mint egy hagyományos rakéta, a célponttal együtt a kamikáze drón is megsemmisül.

Ebben a kategóriában úgy tűnik biztos befutója van a Honvédségnek. A Rheinmetall 5 féle méretben elérhető HERO drónjait tervezi megvenni a magyar haderő. Ez a Rheinmetall 2022-es első negyedéves befektetőknek szánt prezentációjából derül ki. Így ebben a kategóriában találgatásra legfeljebb az eszközök beérkezésének ideje ad okot.

Harci drónok

A csapásmérő képességgel rendelkező harci drónok a katonai célra használt UAV-ok közül a leglátványosabb eszközök.

Már a 2020-as hegyi-karabahi háború során is élesen megmutatkozott a harci drónok jelentősége a modern hadviselésben, az ukrajnai háború pedig ráerősített erre. A harci drónok piaca folyamatosan bővül, de minden túlzás nélkül kijelenthető, hogy a török Bayraktar drónok a legismertebbek és talán a legkeresettebbek a piacon.

Azok közül az országok közül, ahonnan potenciálisan fegyvert vásárolhatunk az USA, Izrael és Törökország számítanak az elsőszámú drónnagyhatalmaknak. Amerikai drón vásárlására kevés esély van. Drágák és eddig úgy tűnik nem igazán vásárol a Honvédség amerikai fegyvereket. Kivételt képeznek a NASAMS és a Gripenek által használt AMRAAM rakéták. Izraellel egyre kiterjedtebb a hadiipari együttműködésünk, mi több kimondottan jó viszonyt ápolunk a Vörös-tenger partján fekvő országgal. Mivel használunk izraeli felderítő drónokat így valójában nem lenne feltétlen meglepetés egy izraeli harci drón választása.

Az ár-érték arány azonban a törökök mellett szól, nem beszélve Törökország és Magyarország baráti viszonyáról. Ha török drón, akkor logikusnak tűnne a Bayraktar. Bármilyen meglepő azonban, sem a már harctéren is számtalanszor bizonyított Bayraktar TB2-es sem az egyel fejlettebb TB3-as nem került eddig szóba a haderőfejlesztés kapcsán. Ennek okát csak találgatni lehet, de a legvalószínűbb, hogy a túlzott népszerűségnek köszönhetően gyakorlatilag sorban állnak az országok a Bayraktarokért, ami miatt nagyon hosszúra nyúltak a várólisták és az árak is emelkedni kezdtek.

Törökországban azonban más cégek is gyártanak harci drónt és elvileg nem is rossz harci drónokat. Ezek egyike a Vestel Karayel SU pilótanélküli légijármű. Az eszköz kettős funkciójú. Felderítésre és csapásmérésre is alkalmas. Robbanómotor hajtja és akár 20 órát is képes a levegőben tölteni. Villámcsapás és jegesedés elleni védelemmel is el van látva. Fejlett elektrooptikai felderítőrendszerrel szerelt, éjszaka is bevethető, lézeres célmegjelölésre és precíziós csapásmérésre is alkalmas. Összesen 4 darab felfüggesztési pontja felszerelhető páncéltörő rakétákkal, precíziós irányítású bombákkal, 70 mm-es rakétablokkal, lézervezérelt rakétákkal, levegőből indított aknavetős lőszerrel.

A Vestel Karayel egyébként már Magyarországon is járt, mi több Pápán már tesztvezetést is hajtottak végre vele. Utóbbi arra utal, hogy a Honvédség aktívan érdeklődhet a Vestel Karayel SU iránt.

Lengyel, német és török drónok

Összességében felderítődrónjai már vannak a Honvédségnek, de esélyes lehet lengyel járőr, megfigyelő drónok beszerzése. A kamikaze drónok gyakorlatilag biztosan a német Rheinmetalltól érkeznek, a harcidrónok esetében pedig esetleg a török Vestel vállalat terméke lehet a befutó. Mindemellett a haderőfejlesztés esetén a hivatalos bejelentésig semmit sem lehet biztosan kijelenteni és megtörténhet, hogy a Honvédség végül olyan eszközt vásárol, ami nem is szerepelt a cikkben.