Rengeteg külföldi zsoldos harcol Afrikában, de a franciák mindenkit előznek

Globál2023. nov. 10.P.F.
A rovat támogatója:

A magyar honvédség nemrég jelentette be, hogy katonákat küld az instabil politikai helyzetben lévő Csádba, ahol más NATO-erők is jelen vannak. Megnéztük, mely afrikai országokban állomásozik most a legtöbb külföldi katona.

Franciaország már bejelentette, hogy év végéig kivonja csapatait Nigerből, reagálva ezzel a nyugat-afrikai országban júliusban történt puccsra. A nyugat-afrikai Száhel-övezetben zajló lázadásellenes műveletek és a nyugati országok jelenléte szempontjából is fontos fejlemény.

Niger, a Száhel-övezet kulcsfontosságú szövetségese a nyugati országok számára, akik iszlamista felkelések ellen harcolnak ebben a régióban. Azonban az utóbbi időben a térségben zajló politikai instabilitás és puccsok miatt nőtt a külföldi erők jelenléte. Ezek között számos nyugati ország is megtalálható, sorba vettük a legfontosabbakat:

Franciaország

Franciaországnak jelenleg 1500 katonája van Nigerben, akik drónokkal és harci repülőgépekkel támogatják a helyi erőket. Franciaország hosszú ideig rendelkezett felkelőcsapataival Nyugat-Afrikában, de a Maliban történt puccsok és azok következményei miatt a francia erők jelentős részét Nigerbe telepítették át.

Francia katonai alakulat Maliban, Ansongo városában, 2015-ben. Franciaország 2013-ban indított missziót a térségben a terrorizmus megfékezése érdekében. Fotó: Shutterstock

A júliusban történt puccs után a francia katonai jelenlétet is érintette, mivel a puccsos vezetés visszavont számos katonai megállapodást Franciaországgal. A francia kormány az elmúlt években arra törekedett, hogy minimalizálja a nyugati katonai jelenlétet a térségben, és inkább a helyi erők támogatására helyezze a hangsúlyt a lázadás elleni harcban - írja a Reuters.

Emellett Franciaország továbbra is fenntart katonai bázisokat más nyugat-afrikai országokban is, például Csádban (1000 katona), Elefántcsontparton (900 katona), Szenegálban (350 katona), és Gabonban (400 katona).

Egyesült Államok

Az Egyesült Államok körülbelül 1100 katonával van jelen Nigerben, ahol két bázison működik. 2017-ben Niger kormánya jóváhagyta az amerikai fegyveres drónok használatát a fegyveres csoportok célba vétele érdekében.

Az Egyesült Államok támogatásának pontos összege nem világos, de 2021-ben az amerikai nagykövetség közölte, hogy az Egyesült Államok több mint 500 millió dollár értékű felszerelést és képzést biztosított Nigernek 2012 óta.

Németország

Németország is jelen van Nyugat-Afrikában. Szeptember 20-án jelentették be, hogy Németország visszavonja csapatait Maliból, de még mindig 887 katona tartózkodik Maliban, köztük 755 az északi Gao városában és mások Bamakóban. Továbbá körülbelül 110 német katona tartózkodik Niger fővárosában, Niameyben.

Olaszország

Olaszország körülbelül 300 katonával volt jelen Nigerben a puccs előtt. Azonban augusztusban 65 olasz katona hagyta el a területet, hogy helyet adjon a védelemre szoruló civileknek, így még mindig körülbelül 250 lázadáselhárító és katonai kiképzési misszióra telepített katonai erő maradt Nigerben.

Európai Unió: Az Európai Unió is jelen van a térségben, és 50-100 katonával támogatja egy hároméves katonai kiképzési missziót, amely a logisztika és az infrastruktúra fejlesztését célozza meg Nigerben. A misszió 2021 decemberében indult.

Ezen nyugati országok jelenléte a nyugat-afrikai térségben azt mutatja, hogy mennyire fontosnak tartják a lázadásellenes harcot és a stabilitást ebben a régióban. Azonban a politikai változások és puccsok folyamatosan alakítják a nyugati országok és a régió közötti kapcsolatokat, és az ezekből fakadó kihívásokkal is szembe kell nézniük.