Háború: Digitális vasfüggöny épül Oroszország köré

Elemzések13 órájaÁldott Rebeka

Oroszország helye és helyzete instabil a világban az ukrajnai háború kitörése óta. Az egyik pillanatban a világ még Oroszország nukleáris politikájának megváltoztatása, és Putyin kiszámítatlan lépései miatt aggódik. Később pedig a Nemzetközi Valutaalap (IMF) újraindította, majd megszakította Moszkvával a párbeszédet.

Oroszország biztonsági helyzetének átalakulása és energiaexportjának átirányulása mellett van egy terület, ahol Moszkva a háttérből nyomul előre, ez pedig a technológia. Az ország határain kívüli körülmények sem törik meg Oroszország a technológiai fejlődését, sőt a világ ellenállása csupán olaj a tűzre. Az orosz szoftverek és hardverek fejlesztése, az amerikai technológiával szemben nem kereskedelmi, vagy gazdasági jellegűek. Oroszország technológia fejlődése erősen a geopolitika körül forog.

Az orosz technológiai fejlődés egy „digitális vasfüggönyt” eredményezhet. Ezt a koncepciót először a „The World Is Vertical” című könyvemben javasoltam, amiben a technológia és az ideológia egymáshoz való közeledését vizsgáltam.

-veti fel az orosz technológiai előrehaladás és az ideológiai befolyásolás kapcsolatát Abishur Prakash jövőkutató és geopolitikai szakértő a Mr. Geopolitics oldalán megjelent elemzésben.

Házon belüli technológiai fejlesztések

Oroszország különbséget tesz a belföldi és a globális technológia között. Az ország határain belül a technológia segítségével igyekeznek a Nyugatot kiszorítani a társadalomból.

2019-ben a Huawei telefonokra töltött Aurora operációsrendszer a nyugati szankciók megkerülésére szolgált. Mára Oroszországban 400.000 telefonon fut az Aurora OS, ami egy helyi fejlesztésű mobil operációs rendszer. Az orosz szoftvert a Rostelecom, Oroszország legnagyobb távközlési vállalata fejlesztette ki. A Kreml jelenleg olyan kereskedelmi megállapodásokat vizsgál, amelyek lehetővé tennék további 2 millió Aurórával felszerelt telefon megvásárlását.

Bár egyesek megkérdőjelezik a helyi fejlesztésű mobil operációsrendszer sikerét, de a háború után könnyebben teret hódíthat. Az ukrán háború kitörése előtt az Apple és a Samsung uralta az orosz okostelefonpiac 53 százalékát. Mára ezek a gyártók csupán 3 százalékot képviselnek, mivel a kínai márkák átvették a piac 95 százalékát.

A geopolitika miatt kiépített és kifejlesztett szoftverek emelhetik az Oroszország és a világ többi része, különösen a Nyugat közti határokat. A technológiai egyfajta gátként, digitális vasfüggönyként fog szolgálni, amelyet az állam állít fel, hogy megvédje Oroszországot.

Globális technológiai verseny

Oroszország a határain kívül is komoly lépéseket tesz, ami egy másfajta digitális vasfüggönyt hozhat létre a világ különböző pontjain. A tervei közt szerepel, hogy műholdakat adjon el három nyugat afrikai-országnak, Malinak, Nigernek és Burkina Fasónak, amelyek egy új geopolitikai blokk alá tömörültek. Míg a világ a SpaceX-re és a BeiDou-ra figyel, addig Oroszország a fejlődő világban tör előre.

Egy új jelentés felfedte a Kínában zajló titkos orosz projekteket, amelyek célja egy új katonai drón kifejlesztése. Az egyik drónt, amit „Garpiya-3” (G-3) néven emlegetnek, egy ukrán színházba tervezik telepíteni. Meglepő, hogy Oroszország a drónokat kínai hadmérnökök segítségével fejlesztette ki. Ez pedig nemcsak Kína Moszkvának nyújtott támogatását emeli új magaslatokba, hanem megmutatja, hogy Oroszország soha nem látott módon támaszkodik Kínára.

A digitális vasfüggöny mellett, Moszkva és Peking mély integrációja még félelmetesebben hathat. Mert azok a technológiák, amiket Oroszország és Kína együtt építettek ki, nem valószínű, hogy pusztán belföldön kerülnek felhasználásra. Lehetséges, hogy a Nyugat visszaszorítása érdekében, a világra is rászabadítják a fejlesztéseiket.

Kriptovalutákkal a Nyugat ellen?

Oroszország egy merész projektet indított, ami a kriptovaluták nemzetközi kereskedelmét rendezné. Ez kiváló lehetőséget teremt arra, hogy a világ túllépjen a nyugati valutákon és pénzügyi rendszereken.

Júliusban legalizálta Oroszország a kriptográfia használatát az orosz vállalkozások határokon átnyúló tranzakcióhoz. Most Oroszország egy új kriptotőzsdét hoz létre, és szeptember elsején megkezdte a kriptokerekedelem elszámolásának próbáját.

Az Egyesült Államok azonban már szankcionálta az orosz kriptográfiai ügyleteket a zsarolóprogramok miatt. Ez jelezheti azt, hogy Washington tisztában van azzal, hogy az orosz kriptográfiai fejlesztések az amerikai szankciók megkerülésére szolgálhatnak.

Valójában, Oroszország törekvései a globális kereskedelem rendezésére és a nem hagyományos pénzügyi rendszerek használatára, még inkább elkülöníti az országot a globális rendszerektől. Minél több kriptovalutát használ az orosz gazdaság, annál inkább érezhetik az orosz gazdaság különcségét, ezzel megerősítve az Oroszország körül húzódó digitális vasfüggönyt.

Mit jelent az orosz technológiai robbanás a Nyugat számára?

Az orosz technológia fejlődése túlmutat a szoftverhonosításon és a külföldi projekteken. Arra kényszeríthetik a Nyugatot, hogy átgondolják a Moszkvával szembeni tágabb stratégiájukat. Mert az orosz technológiai vívmányokat akár az egész világban exportálhatják, beleértve a Nyugat más ellenségeit is. Oroszország már Iránnal tárgyal, hogy rakétákat küldjön a jemeni hutiknak.

Azok a projektek, amelyeken Moszkva dolgozik, lényegében Oroszország és a nyugati világ szétválasztását célozzák meg. A technológiával Oroszország új korlátokat állít saját maga és az Egyesült Államok és az EU közé. Így a Nyugatnak egyre nehezebb dolga lesz az orosz geopolitikával szemben, ami egyre radikálisabbá válik, különösen Ukrajna tekintetében.