A négy bluechip negyedéve az elemző szemével

Pénzügy2019. nov. 10.Fellegi Tamás
A rovat támogatója:

A BÉT négy legnagyobb társasága közzétette harmadik negyedéves jelentését, az eredményeket Török Lajos, az Equloir Befektetési Zrt. vezető elemzője értékelte a Trend Fm Prémium kategória műsorában.

OTP

Az OTP-ről a szakember elmondta, hogy már az elemzők is kétszámjegyű nővekedést vártak és még ezt is sikerült túlszárnyali a negyedévben. Már a tavalyi év is remek volt a bank számára, az idei pedig még jobb. A műsorvezető, Túrós-Bense Levente azt kérdezte, hogyan tudja ezt a növekedést az OTP folyamatosan szállítani, miközben romlanak a marzsok?

Török Lajos szerint a hazai banknak igen jó a makrokörnyezete jelenleg, nagy a hitelezési aktivitás, ráadásul különösen jól jött a babaváró hitel, amelynek 40 százalékát az OTP folyósította, miközben a bank piaci súlya egyébként 25 százalék.

A nemzetközi akvizíciók is sokat tettek az eredményhez, emellett jelentős volt az orosz és ukrán eredménynövekedés, amiből nem kevés annak a szerepe, hogy mind a rubel, mind a hrivnya sokat erősödött a forinttal szemben.

Ez a növekedési ütem tartósan, hosszú távon nem maradhat fenn, de amíg a kifejezetten kedvező környezet kitart, van még tere a bővülésnek. Az árfolyam ugyan fundamentálisan már nem alacsony, mégis tovább emelkedhet, mivel Európában nincs olyan bank, amelynek ilyen magas lenne a növekedése.

Richter

A Richter negyedéve ugyancsak kedvező meglepetés lett, mivel még a megemelt várakozásoknál is jobban növekedett a húzótermék, a Vraylar értékesítése. Jelentős a devizahatás is a forintgyengülés miatt, a korábbi sikertermék, az Esmya viszont még mindig gond, ennek eltartalékolt értékét le kell majd írni. Ezt a gyógyszert már nem érdemes erőltetnie a cégnek, ráadásul monopóliuma is kifut fél év múlva.

A profitmarzsok összességében közben csökkennek a többi termék vonatkozásában, annak köszönhetően, hogy a gyógyszertértékesítés csökken, a nagykereskedelem nő (főleg Romániában), de utóbbinak jóval alacsonyabb a proftmarzsa, így ez kevest ad hozzá a nyereséghez. Török Lajos szerint a papír most jól árazott, tekintettel a limitált a növekedési potenciálra.

Magyar Telekom

A Magyar Telekom negyedéves jelentése mérsékelt növekedést mutatott. A továbbiakban a nagy kérdés, hogy mi lehet az 5G ügyében, A Digi megtámadta, hogy kizárták a fekvencia aukcióról, ha a bíróság jogosnak ítéli a kizárást, akkor kevesbbet kell fizetni érte a Telekomnak, ráadásul 5G nélkül a kisebb verseny miatt a Digi kevésbé lesz versenytárs. Természetesen ha helyt adnak a panasznak, és a Digi is beszáll, éleződni fog a verseny.

Ugyancsak lényeges a UPC-Vodafone egyesülés, ami erősítheti a konkurenciát, és végül a Telenor egy részének állami kézbe kerülése is versenyerősítő tényezőként jelentkezhet, bár az elemző szerint inkább csak akkor, ha túllépnek a mobilszegmensen, és beruházásokat tesznek, hogy a Telenor integrált szolgáltató legyen.

Ami a Telekom osztalékát illeti, a várható 27 forint változtatására Török Lajos nem számít, ugyanakkor kedvezőnek tartaná, ha a cég tájékoztatást adna, hogy a jövőbeni osztalék milyen fundamentális tényezőktől függhet. Ami az árfolyamot illeti, enyhén alulárazottnak tűnik a papír az elemző szerint.

Mol

A Mol esetében a pozitív meglepetés az volt, hogy nagy mezőben vásárolt részesedést Azerbajdzsánban, ettől a kitermelési üzletág eredménye jelentősen növekedhet. Kiépített, kész infrastruktúrában szerzett a Mol kisebbségi részesedést, költség nem sok lesz vele, ugyanakkor 5-10 évig valószínűleg jól kitermelhető lesz a mező. Ami még pozitívum, hogy a fűtűolaj betiltása a nemzetközi hajózásban rövidtávon megnöveli a Mol által finomított dízel üzemanyag iránti keresletet.

Török optimista a a részvény kilátásait illetően: a fenti tényezők hatására indokolt lehet a 3000 fölötti ár.

A teljes adás itt hallgatható meg.